Νίκη επι της ΕΝΠ με 61 πόντους διαφορά!

Με εντός έδρας νίκη για την Ανόρθωση επί του Ένωσης με 100-39, ολοκληρώθηκε στην αίθουσα της 2ης τεχνικής σχολής Λεμεσού, τόσο η 22η αγωνιστική για την 1η φάση της ΟΠΑΠ Basket League, αλλά και ολόκληρη η 1η φάση.

Με τη νίκη της αυτή η Ανόρθωση, τερμάτισε οριστικά στη 2η θέση (αν και ισόβαθμη με την πρώτη Πετρολίνα ΑΕΚ και τον 3ο Κεραυνό) και από εκεί θα ξεκινήσει την προσπάθεια της στη 2η φάση.

Η Ένωση τερμάτισε στην 11η θέση.

Κορυφαίος για τη νικήτρια ήταν ο Γιώργος Τρετιάκοβ (9 πόντοι, 1/2 βολές, 4/5 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 13 ριμπάουντ).

Δυναμικό μπάσιμο για την Ανόρθωση, που προηγήθηκε αρχικά με 12-0, επιβάλλοντας έναν γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι.

Στη συνέχεια η Ένωση βρήκε κάποιες λύσεις στην επίθεση, αλλά η διαφορά κυμαινόταν σταθερά πάνω από το +10 για τη γηπεδούχο, που με το τέλος της 1ης περιόδου, άνοιξε τη διαφορά στο +17, καθώς προηγήθηκε με προηγήθηκε με 29-12.

Σε παρόμοιους ρυθμούς συνεχίστηκε η αναμέτρηση κατά το 2ο της κομμάτι. Η Ανόρθωση, εκμεταλλευόμενη την υπεροπλία της, συνέχισε να ανεβάζει τη διαφορά, συνεχίζοντας ταυτόχρονα να κρατάει και ένα γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι της.

Η γηπεδούχος εύρισκε λύσεις από αρκετούς παίκτες και στο τέλος του ημιχρόνου προηγήθηκε με 53-25.

Δεν άλλαξαν και πολλά πράγματα και κατά την 3η περίοδο, καθώς η Ανόρθωση συνέχισε να αυξάνει τη διαφορά και παρότι ήταν ακόμη αρκετά νωρίς, εν τούτοις δύσκολα θα έχανε τη νίκη.

Το 25` το σκορ είχε φθάσει στο 66-30, πάντα για την Ανόρθωση, η οποία προηγήθηκε στο 30` με 78-34.

Μετά από αυτήν την εξέλιξη και αφού όλα είχαν κριθεί, στην 4η περίοδο, οι δυο ομάδες πήγαν σε πιο αργό ρυθμό, αλλά η Ανόρθωση ανέβασε και άλλο τη διαφορά και τελικά πήρε τη νίκη με 100-39.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-12, 53-25, 78-34, 100-39.

Ανόρθωση (Αντώνης Κωνσταντινίδης): Taylor 4, Τρετιάκοβ 9, Ελευθερίου 6, Τομπάζος 7 (1), Horton 14, Αντωνίου 2, Νικολάου 10 (1), Talton 10 (1), Βύρωνος 8 (2), Νοταρίδης 6, Μαυρομμάτης 18, Skinner 6.

Ε. Ν. Παραλιμνίου (Χάτι Ελχάτζ): Χαραλάμπους 8 (2), Παναγιώτου 3 (1), Παπαγεωργίου, Αλεξάνδρου, Μίχεβ 18, Ανεζάκης 1, Ζομπαρλάς 6, Ισαάκ, Χ` Κωνσταντή 3.